רינה פלג

מעשה מרכבה | אמנית: רינה פלג, אוצרת: שרי פארן

אוצרוּת שרי פארן

עבודותיה של רינה פלג שואבות השראה ומפגישות הרמזים מתרבויות שונות; החל מהמקום הזה, דרך מוטיבים ילידיים אמריקאים ועד סגנון פופ וקומיקס של תרבות פופולרית בת זמננו. היא עורמת שכבות של חומר ויוצרות מעין מבנים ארכיטקטוניים, היברידיים באופיים, הנדמים לשאולים מעולמות סוריאליסטיים, מתרבויות זרות ורחוקות וממרחבי הפנטזיה והחלומות. כניסות ויציאות מובילות לשום מקום בתוכם נשתלים אברי פנים אנושיים כלב וחוט שידרה, כמטאפורה לחיים אנושיים.

העבודות החדשות של רינה פלג צומחות בקומה העליונה של הגלריה לאמנות באום אל פאחם, בה היא מלמדת. מוקפת בנוף הכפר החודר פנימה על בתי האבן הצמודים המטפסים על גבי טרסות מגולפות אל תוך הגבעות. לקול צלילי המואזין המבקיעים את הדממה, יוצרת רינה אובייקטים חדשים הנפתחים מתוך המיכלים והכדורים הסגורים (מהעבר), נפרשים למשטחים ארוגים ונמתחים על גבי מרכב צינורות המשתרגים זה בזה כרשת קורי עכביש.

נטולת עכבות, משתעשעת רינה בטיולים דמיוניים בין פסלים ומבנים אפריקאים, מהם היא שואבת סמלים וייצוגים פולחניים מאגיים הפוערים חורים ופתחים באובייקטים שלה. במצרים העתיקה מציתים את דמיונה סרקופגים מוגבהי קומה. תיבת נוח תנ"כית, מרכבה שעל גבה לוחות הברית העשויים להפך ליומן אישי, סוכות במדבר, הכל אפשרי בתחנות המתחלפות בראשה המייצר דימויים ארכאולוגיים משולבים בסימבולים עתיקים, מתרגמים למשפטים אמנותיים המחברים את העממי עם העכשווי.

אובייקטים נעוצים בגלגלים טומנים בחובם פוטנציאל תנועה, משוחים פה ושם בגלזורה כהה מדמת מתכת כסימול לטכנולוגיה מודרנית המניעה את גלגלי האנושות. טוטם ענק המיתמר אל-על מפגיש תרבות ילידית אמריקאית עם סמלים אמריקאים מובהקים; מסכי טלוויזיה המקרינים צילומים בסגנון פופ משולבים בדימויי קומיקס (השפעת שהותה הממושכת בניו יורק).
החומר מרקד תחת ידיה, מביע את השינויים החלים בו. מרסס טעון גלזורה הופך למברשת המגוונת גוונים הנרקמים לאושר צבעוני וטקסטורלי המחייה את המונוכרומיות.

האריגה בחומר ושילובו במדגמים מחוררים לאורך הצינורות המתפתלים סביב פריטים השזורים זה בזה כבמעשה רקמה, בונים את הדיקדוק הקומפוזיציוני האחראי לזיהוי שפתה הייחודית המשתכללת עם חלוף העיתים.

מספר עבודות לבנות (ללא גלזורה) מוקפות חומה, אובייקטים ספק גרזנים ספק כלי עבודה, פיתוחים חדשים  לדימויים קודמים, ועבודת הכיסא ההפוך מרמזים על כיוונים מסקרנים להמשך עבודתה.

אוצרת: שרי פארן

לקריאה נוספת

אודות העמותה

גלריית BY.5

כתב עת 1280

אמני העמותה

הרשמו לעמותהצרו קשר