זהבה אדלסבורג

הסופר והעלמה | אמנית: זהבה אדלסבורג, אוצר: ניר הרמט

אוצרוּת ניר הרמט

הסופר והעלמה, שתי דמויות בדויות ופנימיות מוליכות את תערוכת היחיד של זהבה אדלסבורג. הדמויות מחזיקות בשני קטבים המתערבלים יחד לכדי ידע חדש וחוויה מצטברת; גבריות ונשיות, תוקפנות ועדינות, אקטיביות ופאסיביות, זקנה ועלומים. ההליכה בתערוכה מדמה נתיב לא ליניארי המזמין למן טקס התבוננות לא רק באובייקטים ובציורים, אלא גם במה שמעבר להם, ברווחים שבין הדברים.

העבודות פותחו בתהליך מתמשך של הרס עבודות ישנות ובנייתן מחדש, בצירוף חומרים חדשים. הן מכילות דימויים שנוצרו בהשראת תולדות האמנות, תרבות וטבע וכן דימויים שעלו תוך תהליך היצירה באופן ספונטני. אדלסבורג יוצרת גריד המתקיים בתוך הציורים והאובייקטים, היוצר מתחים בין הקצוות; הוא בו בזמן גם מדויק וגם מעוות. כאילו משהו רגשי מעבר לגריד מזיז אותו בדינמיות א-סימטרית לצד, לקצה, למעלה או למטה.

חלק מהעבודות מכילות תצלומים של חלקי עבודות קודמות. הן מצטטות את עצמן במהלך ארס פואטי ומבקשות לשמר זיכרונות של מקומות, תקופות, מיתוסים וכן מטעני ידע וחומר הקשורים בביוגרפיה של האמנית ובעבודות שיצרה בעבר.

הבניה המחודשת מתוך השבור משקפת תהליכים נפשיים ומנטליים ומתמודדת עם שתי הדמויות, הסופר והעלמה, כמעין אלטר-אגואים. הן מתגלגלות זו מתוך זו, בדומה לתופעות אבולוציוניות המתרחשות בטבע, בפסיכולוגיה ובספרות, וכן בשימוש המשני בחומרי הבנייה המוכר בארכיאולוגיה. החיבור של החומרים בעבודות הוא חיבור גולמי ואינו ממזג את החלקים לגוף אורגני אחד. להפך, הוא מנכיח את המחבר ואת האיחוי. ככזה, הוא מזמין אפשרויות קריאה והזדהות מגוונות.

אוצר: ניר הרמט

לקריאה נוספת

אודות העמותה

גלריית BY.5

כתב עת 1280

אמני העמותה

הרשמו לעמותהצרו קשר