הִיסְטוֹרְיָא2 | חנן דה-לנגה ,אוצרת: מירב רהט

"הִיסְטוֹרְיָא2" – תערוכה חדשה למעצב חנן דה לנגֶּה בגלריה B.Y5

 

בין התאריכים 1.9.22 עד 1.10.22 תוצג בגלריה B.Y5 התערוכה "הִיסְטוֹרְיָא2 – חנן דה לנגה" באוצרות של מירב רהט – אוצרת הגלריה וחוקרת של עיצוב עכשווי המתמקדת בשדה העיצוב הישראלי.

התערוכה היא שניה מתוך סדרה המציעה התבוננות על נקודות מפתח בדרכם של מעצבים שעבודתם מהווה אבן דרך בהבניית שדה העיצוב-אמנות בישראל, והיא מוקדשת למעצב חנן דה לנגה, מבכירי המעצבים בישראל ומי שניתן לראות בו אחד מאבות הקטגוריה של עיצוב-אמנות בישראל. (התערוכה "הִיסְטוֹרְיָא1", באוצרותה של רהט, התקיימה ביוני 2021 והוקדשה למעצב יעקב קאופמן).

העבודות שתוצגנה ב"הִיסְטוֹרְיָא2", מתוך תערוכות נבחרות שדה לנגה הציג בגלריות ומוזיאונים לאורך השנים, כמו גם עבודות שזו הפעם הראשונה שהן יוצאות מהסטודיו, מהוות ייצוג סימבולי לגופי עבודה ולדפוסי חשיבה המלווים אותו ביצירתו, והזדמנות להתבונן על מוטיבים דומיננטיים שמלווים אותו בעשייתו.

פרופ' חנן דה-לנגה, יליד ישראל (1955), פועל בארץ ובעולם במשך כשלושה וחצי עשורים. את עשייתו ניתן לחלק בין עיצוב גלריאני – סדרות ואובייקטים יחידניים אותם ניתן לשייך לקטגוריה שקיבלה את השם "עיצוב-אמנות", לבין עבודה עבור לקוחות ועיסוק בעיצוב בחללים ציבוריים/מוזיאליים ועיצוב תערוכות בסטודיו משותף לו ולאישתו – האדריכלית טל דה לנגה.

בשנת 2005, כשהתבקש להגדיר מהו עיצוב לרגל תערוכה של קהילת המעצבים כתב דה לנגה: "לעצב: ליצור ערך שימושי, אסתטי, תרבותי, חברתי לאובייקט, לחלל, למקום, לזמן, באמצעות חושים, ידע וסקרנות." את תפיסתו זו, לפיה עיצוב נוגע בכל התחומים, ואת גישתו לשדה זה כמרחב למתיחת גבולות ומעבר בין דיסציפלינות, הוא הביא/מביא לידי ביטוי ביצירתו בה הוא בוחן סיטואציות אנושיות, מערב מדיומים שונים דוגמת רישום, צילום, ווידאו, וחומר, ומגיב לתרבות זמן ומקום. את נקודת מבטו על מהותו של עיצוב הוא הנחיל (גם) לסטודנטים אותם לימד לאורך השנים*, ועבודותיו הפכו מקור השראה כמו גם נדבכים חשובים בהתפתחות שדה העיצוב-אמנות בישראל.

 

לקריאה נוספת

תערוכות עבר

אודות העמותה

גלריית BY.5

כתב עת 1280

אמני העמותה

הרשמו לעמותהצרו קשר