אדמת הצמרות | תמר ברניצקי מארחת את אילה צור ,אוצרות: TWO CURATORS

אדמת הצמרות // תמר ברניצקי

אוצרות : TWO CURATORS – תמר למדן וכרמית שיין

אמנית הטקסטיל, תמר ברניצקי שואבת השראה מהטבע שנגלה לפניה במלוא יופיו בחורף האחרון בהרי ירושלים. ההשתהות וההתרגשות מצמרות העצים הנשגבות, גזעי העץ העשירים במרקמים, קומפוזיציית היער והענפים הסבוכים שזזו עם הרוח, כל אלו הבזיקו בה את הרעיון לתערוכה זו.

היער היווה עבורה מקום למחשבה והרהור, סבך הענפים כסבך המחשבות, לבלוב וצמיחת העצים היו כהשתנות שלה כאמא וכאדם. היער כחוויה קוסמית הוא מקום לביטוי וריפוי, מקום של חיים, בו האמנית מארגנת מחדש את המראות היפים ומייצרת תפיסה חדשה בין אמנות, טכנולוגיה וטבע.

גוף העבודות מוצגים כתכשיטי טקסטיל עדינים, אמורפיים ופיוטיים. ברניצקי בוחנת את שברירות הנייר מול עמידות הבד כשלעיתים מתחלף תפקידם. היא מקנה ליצירות מראה מתפורר ומתקלף בטקסטורות ושכבות עשירות כשמכונת התפירה הופכת מאמצעי חיבור לכלי ציור. הצבעוניות נעה בין מונוכרומטיות של שחור לבן לצבעו המקורי של הטבע לבין צבעי פנטזיה שתחושת היער עוררו בה.

כחלק מתהליך היצירה, הזמינה ברניצקי את אמנית הקרמיקה, אילה צור, לקחת חלק בתערוכה. המפגש החומרי בין הטקסטיל לפורצלן פורץ את גבולות החומר וזהותו, בין הבד היציב לפורצלן העדין, סיב הבד הדקיק הופך לעמיד מול פיסת הפורצלן ההופכת לשברירית. שתי הדיסציפלינות נפגשות ומתאחדות ועוברות את אותו עיבוד חומרי מרתק של דפוס, רקמה ותפירה  בסדרת יצירות חדשה ומפעימה.

התערוכה היא דיאלוג מפרה בין האמנית לטבע, בין אדמה לשמיים, בין גזע לעלה, בין טקסטיל לקרמיקה, בין התפר לנייר, ובינה לבין המתבוננים.

 

לקריאה נוספת

תערוכות עבר

אודות העמותה

גלריית BY.5

כתב עת 1280

אמני העמותה

הרשמו לעמותהצרו קשר