ספיישל קורונה – הרצאות בימי סגר לחברי העמותה

יאיר ברק - חדר / בית / צילום

01.04.20

חדר/בית/צילום – ההרצאה המקוונת תעסוק ביחסים שבין המצלמה והחלל, המרחב הדומסטי והגוף. נסקור את מערכת היחסים האינטימית הזו משחר הצילום ועד לאמנות העכשווית.

יאיר ברק הוא אמן צילום ווידאו, אוצר ומרצה. עומד בראש לימודי האמנות המעשיים במחלקה לאמנות במכללת סמינר הקיבוצים, עבודותיו הוצגו בחללי תצוגה מרכזיים בישראל ובעולם.

תמונה: נועה צדקה

חגית פלג רותם - הביאנלה בוונציה וצרות אחרות

06.04.20

שתחיו בזמנים מעניינים!

קללה או ברכה – לאמנות יש כוח נבואי, וגם יכולת לרפא ולהקל על תחלואי העולם

קללה סינית עתיקה נבחרה לכותרת הביאנלה בוונציה 2019: "שתחיו בזמנים מעניינים".

מגיפת הקורונה והמשבר הבלתי ייאמן שהביאה איתה נראים כמו התגשמות מהירה במיוחד של הקללה, ועבודות האמנות הרבות שעסקו בחרדה לעתיד העולם והאדם נראות לפתע רלוונטיות במיוחד. וכך גם אלה שמציעות נחמה ותיקון.

חגית פלג רותם – עיתונאית, אוצרת וחוקרת תרבות, מדריכת סיורי אמנות לביאנלה. עורכת שותפה במגזין פורטפוליו, לשעבר עורכת ליידי גלובס. מתבוננת על אמנות עכשווית מזווית רחבה, שמשלבת אקטואליה והקשרים בין תולדות האמנות לחיים עצמם.

בתמונה: פרט מתוך הביתן הליטאי

ד"ר יוחאי רוזן - אמנות ורפואה בהולנד בתור הזהב

13.04.20

ההרצאה תעסוק בשיתוף הפעולה המיוחד שנוצר בין אמנים לאנשי רפואה בהולנד במאה ה-17. היא תעסוק בכל הנוסחאות בהן תיארו אמנים את עולם הרפואה בתקופתם ובעיקר בנוסחה של "שיעור האנטומיה".
ד"ר יוחאי רוזן הוא ראש החוג לתולדות האמנות באוניברסיטת חיפה ומחקרו מתמקד בציירים הולנדים מהמאה ה-17.
תמונה: רמברנדט
ראובן קופרמן - שמור מרחק

22.04.20

ההרצאה ״שמור מרחק״ התגבשה נוכח משבר הקורונה ומחשבות בלתי פוסקות שהביא עמו. ננסה להצביע על מרחק ומגע ברמה מדיומלית וטקסטואלית דרך התבוננות בעבודות אמנות שעיקר עניינן הינו במגע ובהתערבות פיזית של הסביבה על המצע עליו נוצר הדימוי. נדבר על מושג הגלובליזציה והתיירות בהקשר של מעברי גבולות וסגירתם ונמשיך את השיח לנושא של זיהום סביבתי, הניסיון לחיות לצידו ואף להחלים ממנו.

תמונה: Julian Charriere and Julius von Bismark – Clockwork

דב גנשרוא - עיצוב כלי צור פרהסטורים עכשווים

30.04.20

ההרצאה תיסוב סביב פרויקט עיצוב ספקולטיבי אישי הנמשך מזה עשור. לפרויקט מספר סדרות של עבודות חלקן בשיתוף פעולה עם ארכיאולוגים, גיאולוגים, חברות פיתוח טכנולוגי, מכוני מחקר ואוניברסיטאות. העבודות מעלות שאלות ומעוררות דיון בין השאר על הקשר בין שימושיות ויופי ובוחנות דרך כלי הצור בין השאר את זהותנו כיוצרים בתווך שבין אבולוציה לבין משפעי תרבות וסביבה.
העשייה הטכנולוגית בפרויקט כוללת לימוד של קראפט סיתות צור, סריקות והדפסות תלת-מימד, יציקות זכוכית, טבילות באלסטומרים ועוד.
מהחבטות הראשונות באבן התפתל מסלול הפרויקט להר כרכום, למעבדה לארכיאולוגיה חישובית באוניברסיטה העברית, למרבצי מינרלים בארמניה, אתרי פטרוגליפים בקירגיסטאן, מעבדה בליסטית בבלגיה ומוזיאונים בנו-יורק, טוקיו ופריז.

דב גנשרוא (1970 ארה"ב) הינו מעצב עצמאי, בוגר בהצטיינות של המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל (1993) ומרצה בכיר במחלקה כיום (B.Des, M.Des).
במשך שנים רבות היה שותף עם פרופ' עמי דרך (1963-2012) בסטודיו עמידב. הסטודיו השאיר חותם על שדה העיצוב המקומי ופעל במספר תחומים במקביל: פיתוח רעיונות ואובייקטים אישיים ונסיוניים לצד עבודה עם התעשייה בעיצוב ופיתוח מכשירים רפואיים, עיצוב תערוכות מוזיאליות, מוצרי צריכה, גופי תאורה וריהוט. עבודותיהם הוצגו בגלריות ומוזיאונים רבים בארץ ובעולם וכמו כן נמצאות באוספים מוזיאלים.
דב מתעניין בתת-תרבויות ובתופעות שוליים, בכלים חדים, בטכנולוגיות יצור ובהליכה בהרים.

תמונה: סטודיו עמידב

צלם: מוטי פישביין

מירי קרימולובסקי - מתנשקים - מהנשיקה של רודן ועד נשיקה בימי קורונה

11.05.20

בימים שבהם נאסרה עלינו הקרבה הפיזית, נחמד יהיה להתבונן ביצירות אמנות העוסקות בנושא.

בתמונה: Ponywave

צילום מסך: מירי קרימולובסקי

שי הלוי - הסיפור על המתעד שנאס"א בנתה לו מצלמה / חשיפת ממצאים קדומים בראי הטכנולוגיה של המאה ה-21

20.05.20

שי הלוי, הצלם הראשי של רשות העתיקות, המתעד הבלעדי של המגילות הגנוזות ואחד ממתעדי עבודות האמנות הבכירים בארץ, אשר בהרצאתו המרתקת נשמע על צילום מולטיספקטרלי ופוטוגרמטרי. נשמע מסובך? ממש לא. להלוי יכולת מרשימה לדבר על טכנולוגיות תיעוד בשפה בהירה, רהוטה ואף מרתקת. כן מרתקת.
נחשף לטכנולוגיית צילום ע"פ אורכי גל המאפשרת חשיפת יסודות מינרלים וע"י כך לתעד כתבים עתיקים ממאות קודמות שנשחקו ואף נעלמו כליל. טכנולוגיה זו מתאפשרת בעזרת מצלמה אחת ויחידה בעולם שנבנתה ע"י נאס"א עבור הלוי, מאפשרת לנו חשיפה נדירה לאלמנטים ארכיאולוגיים והיסטוריים. נגלה איך אפשר להעתיק את המציאות ע"י שיטת צילום ייחודית של אלפי ואף עשרות אלפי אימג'ים ויציקתם למחשב לצורך בניית מודל תלת ממד דיגיטלי.
הרצאה בהחלט לא רק לצלמים.
תמונה: שי הלוי
דורי אורין - רוחה של הסוסיתא ויצירתו של איקון ישראלי

21.09.20

ההרצאה תספר כיצד יוצרה הסוסיתא, כיצד במקביל ליצירתה הפיזית נוצקו בה ערכי החברה הישראלית של שנות החמישים והשישים, כיצד ניצחה הסוסיתא את שאר המכוניות שיוצרו בישראל וזכתה בתואר "המכונית הישראלית", מה הם הביטויים התרבותיים והויזואלים בהם היא מופיעה היום וכיצד כל אילו מאפשרים להגדיר אותה כאיקון ישראלי וכסמל.
דורי אורין.
חוקר עיצוב, ראש תחום הלימודים המעשיים במחלקה לעיצוב בסמינר הקיבוצים ומרצה בבצלאל, ממקימי קבוצת העיצוב UMAMY.

תמונה: יאיר אנגל

ד"ר שירלי בן דור אבין - מסע בעקבות הכתיבה בתמונות: מכתב החרטומים ועד לאימוג׳י

20.10.20

כתב הציורים של המצרים הקדמונים, המוכר ככתב חרטומים בעברית או הירוגליפים בלעז, הינו הניסיון המוצלח ביותר של כתיבה בתמונות במהלך ההיסטוריה האנושית. עם זאת, לאחר שלושת אלפים שנות כתיבה בתמונות נזנח כתב זה לטובת הכתב האלפביתי וכתב החרטומים נשכח. אולם נסיונות אחרים לכתוב בציורים המשיכו להופיע לאורך ההיסטוריה ונמשכים עד ימינו. בהרצאה נסביר את עקרונות השימוש בכתב החרטומים ונתחקה אחר הופעתם של שימושים דומים מאז התקופה הפרעונית ועד היום.
ד״ר שירלי בן דור אבין היא אוצרת לארכאולוגיה מצרית במוזיאון ישראל, ירושלים. תחומי עניינה כוללים אמנות ותרבות מצרית כמו גם את הקשרים בין מצרים לבין שכנותיה. התערוכה: ״אימוגליפים: מכתב החרטומים ועד לאימוג׳י״ אותה אצרה, מוצגת במוזיאון ישראל.
תמונה: מוזיאון ישראל
צילום: אלי פוזנר
פרופ' שמואל מרקו - הסלעים כספר היסטוריה

27.10.20

בהרצאה נתבונן בדוגמאות לשאלות על העבר של כדור הארץ המעניינות חוקרים רבים:
האם כדור הארץ יציב או דינמי? איך נראתה מפת כדור הארץ בעבר? האם האקלים היה שונה? האם המצפן הראה תמיד לאותו כיוון? האם האויר הכיל חמצן כמו היום? איך השתנה עולם החי? למה בני אדם לא נתקלו בדינוזאורים?
פרופסור בחוג לגאופיזיקה, אוניברסיטת תל אביב, מכהן כראש בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ. נושאי מחקרו העיקריים – רעידות אדמה בתקופה שלפני השימוש בסייסמוגרפים והתנהגות השדה המגנטי של כדור הארץ. לפני כן – מדריך ומנהל של בית ספר שדה אילת.
בתמונה: סלעים שיככבו בחלק מן הסיפורים.
צילום: פרופ׳ שמואל מרקו
דינה שנהב - סיפור על קונפליקט

21.01.21

שנהב תציג עבודות מתקופות שונות תוך התמקדות בעבודה בחומרים שונים.היא תרחיב על תהליכים ודרכי פעולה בדיאלוג הפרטי שלה עם חומרים אלו.

שנהב עוסקת במאבק בין צדדים, בין מה שמוגדר כ"טוב" ומה שמוגדר כ"רע". ברוב עבודותיה בוחרת שנהב להשאיר את עקבות הפעולה של החומר, ללא הסתרה, ליצור תהליך עבודה ללא אפקטים, תהליך המתרכז בחומרים המאפשר מרחב פעולה והשפעה על החומר.
צילום: D.O.A, גלריה נגא, תל אביב, 2016
עידו מרקוס

15.02.21

אמן ואוצר עצמאי אשר חי ויוצר בחיפה בעשור האחרון, ממקימי הגלריה החברתית האגף ובית ספר העצמאי לאמנות ״הנביאים חדר עבודה״. עבודותיו נעות בין המקומי לגלובלי, והוא נע בין סגנונות, מדיומים ודרכי תצוגה שונות, כאשר הציר המרכזי בהן הוא התנועה והדחיסות בה הוא חווה את המציאות אותה הוא חי ויוצר. בעבודותיו העכשוויות עוסק במתח שבין הדימוי האיקוני היחיד לריבוי הדיגיטלי.

 

בהרצאתו ידבר מרקוס על פרקטיקות העבודה השונות אשר נקט בשנים האחרונות ויציג מגוון פרויקטים שחלקם הוצג במוזיאון הרצליה וחלקם נעשו בזמן הסגר ונותנים הצצה ליצירה בזמנים של בידוד ואי-ודאות.

חגית פלג רותם - צחוק מעבודה

10.03.21

בננה על הקיר ואסלה מזהב במוזיאון – על הומור פרוע באמנות, על פריצת גבולות, אירוניה, גיחוך, פרובוקציה, ביקורת חברתית… ואיך כל זה נקרא אמנות?

 

מוזמנות ומוזמנים להרשם לניוזלטר שלנו ולהשאר מעודכנים בכל הידיעות הכי חשובות ומעניינות

בר יוחאי 5 תל אביב
מיקוד 6655622

ימי פעילות המשרד

ב'-ד' 10:00-15:00
ה' 11:00-18:00

ימי פעילות גלריה B.Y5

ב'-ד' 10:00-15:00
ה' 11:00-18:00
שישבת 10:00-14:00

צרו קשר

caai@bezeqint.net
03-6874150

עיצוב The-Studio

אתר חדש ובשלבי הרצה, תודה על הסבלנות :)

אודות העמותה

גלריית BY.5

כתב עת 1280

אמני העמותה

הרשמו לעמותהצרו קשר